Opublikowany przez: Familiepl 2020-05-18 09:10:19
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Garrett Jackson/Unsplash
W piśmie, jakie znaleźliśmy na profilu Fundacji Rodzić po Ludzku, czytamy iż mimo, że nie ma zakazu porodów rodzinnych, Konsultanci Krajowi w dzieci ginekologii, położnictwa i perinatologii, nadal nie zalecają łagodzenia ograniczeń dotyczących porodów rodzinnych. Spore kontrowersje budziła jednak decyzja o konieczności posiadania przez osobę towarzyszącą aktualnego wyniku testu PCR na COVID 19 - nie starszego niż 5 dni przed porodem. Koszt testu – czyli kwotę około 500 zł – osoba, która ma towarzyszyć rodzącej pokrywała z własnej kieszenie.
Jednakże jak czytamy w stanowisku z dnia 14 maja 2020, Konsultanci Krajowi złagodzili swoje stanowisko i nie wymagają już obowiązkowego przeprowadzania testów na obecność COVID-19 u osoby bliskiej, towarzyszącej kobiecie w porodzie. Mimio braku obowiązku i wymogu testu na koronawirusa przy porodzie rodznnym, nadal jednak ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej może podjąć kierownik placówki w porozumieniu z dyrektorem oddziału ginekologiczno-położniczego.
- wypełnienie przez osobę towarzyszącą ankiety epidemiologicznej,
- osoba towarzyszące podczas całego pobyty w szpitalu musi nosić rękawiczki i maseczki,
- rodząca w towarzystwie osoby przebywa w oddzielnej, indywidualnej sali, z oddzielnym węzłem sanitarnym,
- osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu, a sale powinna opuścić najpóźniej 2 godz. po porodzie,
- z tej opcji porodu nie mogą korzystać osoby poddane kwarantannie lub izolacji, nie mogą one również przebywać na terenie szpitala.
Jak widzimy obowiązek posiadania przez osobę towarzyszącą rodzącej aktualnego testu na koronawirusa, pozostałe obostrzenia zostały zachowane. Dlatego warto sprawdzić przed porodem w szpitalu, który wybraliście, jak traktowana jest kwestia porodów rodzinnych i jak możecie się do niego przygotować.
CZYTAJ TEŻ:
>> Andziaks urodziła córkę - tajemnicze imię dziecka
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.